Настільні лампи Тіффані - це не тільки відомі в усьому світі предмети інтер'єру, це справжні витвори мистецтва, які дотепер надихають і підкорюють серця поціновувачів прекрасного. Лампи Тіффані були названі на честь Луїса Комфорту Тіффані – американського художника та дизайнера, який став творцем унікальної техніки роботи зі склом. Він підняв скляну справу на новий рівень, зробивши свої твори символом модерну та справжньої розкоші. Саме тому настільна лампа Тіффані - це виріб, який сьогодні мріє отримати безліч колекціонерів.

Tiffany Studios Cobweb. також відома сьогодні на ринку Тіффані як павутина (близько 1900 року)

Продана на аукціоні у листопаді 2012 року за $3.250.000

 

Все почалося в 1880-х роках, коли Луїс пристрастився до мозаїки та роботи зі склом. Спочатку він проводив експерименти з дешевими осколками пляшок, помічаючи, що вони створюють цікаву гру світла і тіней. Як не дивно, дороге скло на той час не мало таких властивостей. У 1889 році Луїс Тіффані побував на скляній фабриці Еміля Галле у Франції. Його настільки надихнуло різноманітність скла, що рішення відкрити свій власний завод не змусило на себе чекати. Луїс мав намір найняти на роботу найкращих майстрів зі скла та хіміків, щоб створити саме той матеріал, який допоміг би йому реалізувати свої творчі ідеї. Таким чином, завдяки Тіффані, і з'явилися нові види скла найрізноманітніших відтінків та фактур.

Модель настільної лампи Tiffany "Grape", із гронами винограду (1906 р.)

Продана на аукціоні у листопаді 2012 року за $650.000

 

Перші мозаїчні лампи були створені із залишків вітражного скла. Спочатку це були зразки для гасових ламп. У 1885 році Луїс познайомився з Томасом Едісоном, винахідником електричної лампочки, після чого перейшов до сучасних моделей. Обидва творці зробили свій внесок в оформлення театру «Ліцеум» у Нью-Йорку.

 

Моделі ламп Tiffany "Jeweled Drop Head Dragonfly" та "Dragonfly"

Перша продана на аукціоні у грудні 2018 року за $325.000, друга – у вересні 2016 року за $125.000

 

Тіффані став творцем особливої ​​технології виготовлення вітражів, якої раніше не існувало. Особливість була в тому, що кожен шматочок кольорового скла обертався по краю мідною фольгою. Потім їх розкладали на картонці, яку заздалегідь наносився ескіз майбутнього візерунка, і спаювали олов'яним припоєм.

Завдяки цій техніці митцям вдавалося виконувати досить складні орнаменти, і головне – можна було робити об'ємні фігури із вигинами. Як результат – сьогодні ми можемо милуватися шикарними світильниками із кольоровими скляними плафонами. Вітражне скло, яке раніше можна було побачити в церквах або палацах, стало частиною домашнього інтер'єру. Лампа тіффані вважалася розкішною окрасою для будь-якого будинку.

Tiffany "Peony" / "Півонії (близько 1905 р.), у березні 2009 року продана на аукціоні за $ 99.000

 

На жаль, з 1910 попит на настільні лампи Тіффані різко пішов на спад. Аж до 60-х про ці прекрасні витвори та не згадували. Але, як відомо, мода повертається і через 10 років лампи знову стали популярними, попри те, що їх залишилося дуже мало. Одна лампа Тіффані, ціна якої склала 3 мільйони доларів, було продано на аукціоні 1997 року. Решту ламп можна побачити в Музеї мистецтв у Квінсі або в колекціях заможних людей.

Настільна лампа Tiffany "Lotus", продана у вересні 2017 року за $70.000

 

Кожна настільна лампа Тіффані - це унікальний та неповторний твір, який вважався яскравим та оригінальним елементом будь-якого інтер'єру. Цікаво, що лампи мали не лише велику кількість шанувальників, а й наслідувачів, які намагалися відтворити ідентичні твори. Варто зазначити, що навіть подібні підробки мають велику цінність, адже в них теж було вкладено чимало праці, і кожна з них має свою неповторну історію. При цьому вартість таких ламп все одно набагато нижча від вартості оригіналу.